ZADAR SportZadne-Izdvojeno

Krka bolja od Zadra 78-62

Ante Nazor

Zadrani su u Sloveniji odigrali najlošiju utakmicu dosadašnjeg dijela sezone. Protiv Krke lice momčadi Ante Nazora nije bilo ni približno onakvo, kakvo je bilo protiv Partizana u Beogradu i Crvene zvezde na Višnjiku. A protivnik je sigurno bio slabiji od prethodna dva. Naravno, nije momčad iz Novog Mesta loša, dapače, riječ je o vrlo dobro posloženom sastavu, ali ostao je dojam da je Zadar mogao pružiti više. I unatoč problemu na centarskoj liniji, jer sve je teže nadoknaditi izostanke Ivanova i Kaštropila, ali imali su Zadrani probleme i u ostalim segmentima igre. Napada je bio daleko od prikazanog u prvih 80 minuta ABA lige, a ni obrana nije bila na razini dovoljnoj da bi se pariralo na gostujućem terenu. Posebno se to odnosi na treću četvrtinu, kada su se domaći potpuno razigrali i napravili nedostižnu razliku. Sa +7 na poluvremenu otišli su na +15, u čemu je možda i presudnu ulogu imao Jakov Vladović. Zadarski razigravač u „krivom” dresu odlično je razigrao svoju momčad, asistirao i kada je trebalo – poentirao (na kraju 16 poena, 5 asistencija). A njegova su proigravanja najbolje koristili Murič (21p) i Klobučar (16p).

Slab početak

Zadar je poveo košem Travisa s poludistance, ali je onda punih šest minuta ostao bez poena. Što zbog promašaja, što zbog pogrešaka ili prekršaja u napadu. Krka je tako već u sedmoj minuti došla do dvocifrene prednosti, 12:2, a u tom je trenutku omjer prekršaja bio 8-1. Dodatan problem Anti Nazoru predstavljala je činjenica da je Jozo Brkić, jedini klasični centar, zaradio tri prekršaja već u pet i pol miuta, nakon čega ga je zamijenio Krasić. S druge strane, trojica su domaćih igrača postizala po četiri poena za redom, prvo Murić (sve iz igre), zatim Pavič (dva iz igre, dva bacanja) pa Klobučar (sve s penala). Zadarski post prekinuo je Chaisson Allen, koji je ušao umjesto Mikulića, a nadovezali su se Krasić dvama bacanjima i Travis jednim. Vodstvo Krke je tako relativno brzo prepolovljeno na pet razlike, 12:7. Lalićev koš za 14:7 bio je posljednji u vrlo neefikasnoj prvoj četvrtini, u kojoj su još Allen i Murić promašili po dva bacanja. Murić je zato na otvaranju druge dionice dvaput poentirao iz igre i odveo svoje na dvostruku prednost, 18:9 (u međuvremenu je zabio Ramljak).

Povratak tricama

Tek tada su se obje momčadi malo napadački razigrale. Delaš je stavio prvu zadarsku tricu, malo kasnije je prvu domaću ubacio Vladović pa je dvije u kratkom razdoblju vezao Ivan Batur. Gosti su tako prišli na samo jedan napad zaostatka, 23:20. Krka je ipak držala distancu. Tri razlike bilo je i nakon koševa Lalića i Ramljaka (25:22), da bi Vladović sa tri i Klobučar sa četiri poena napravili seriju 7-2 (Travis za Zadar). Krka se tako vratila na +8, 32:24. Zadarski napad je opet zastao. Tek je Allen stavio jedno bacanje pa se na veliki odmor otišlo pri rezultatu 32:25. Agresivnost je Nazorovoj momčadi u prvih dvadeset minuta donijela pet osvojenih lopti više (7-2, Krka je izgubila čak 13 lopti), ali su Slovenci imali nadmoću u skoku (20-12). Što se šuterskog učinka tiče, Zadar je imao slabih 30% (6-20) za dva poena, naspram Krkinih 53% (10-19). Jesu gosti zabili dvije trice više, ali su domaći imali pet poena više s linije slobodnih bacanja.

Potop u nastavku

Drugo poluvrijeme nije moglo gore započeti za Zadrane. Vladović i Murić vezali su dvije trice i Krka je u tren oka otišla na velikih +13, 38:25. Gosti tada također rade seriju 6-0 (Travis 4, Allen 2) za 38.31, ali su se sve teže nosili s rezultatskim zaostatkom. Na još jednu Murićevu tricu i penal Klobučara, odgovorio je Vrbanc koš-faulom, no bio je to jedan od rijetkih njegovih koševa. Brkić je promašio dva bacanja, Ramljak odgovorio na novi koš raspoloženog Murića, a onda je počeo zadarski pad. Krka je ponovno vezala dva ubačaja iza linije 6,75 (Klobučar, Murić), a tricašku seriju nastavio je malo kasnije Golemac za 53:38. Jedina koliko toliko napadački raspoložena figura Zadra u tom je razdoblju bio Ramljak, no to, dakako, nije bio dovoljno za držanje priključka. U strijelce se upisao i Matej Rojc pa je prednost domaćih narasla i na +17, 55:38. Baturova tricu vratila je malo nade, ali je treću četvrtinu zaključio Klobučar pa je uoči posljednjih deset minuta igre na semaforu svijetlilo 57:42. Krasić (5) i Travis (2) pokušali su povući svoje, no protivnik je uvijek imao spreman odgovor, bilo u Klobučaru, Muriću ili Laliću, koji je zabio za 65:49, šest minuta prije kraja. Brkić je bio polovičan s penala, a onda je točku na „i” stavio Domen Lorbek. Igrač, koji je do tog trenutka šutirao 0-5 iz igre, izgubio tri lopte, te je bio potpuno izvan ritma, zabio je tricu i dodatno bacanje za definitivno nedostižnih 69:50, pet minuta prije kraja.