ZADAR SportZadne-Izdvojeno

Zadar svladao Partizan rezultatom 69:68!

zadarPravi mali rat vodili su Zadar i Partizan na Višnjiku, a u iznimno borbenoj utakmici koncentriraniji je u završnici bio Zadar koji je sa 69:68 ostvario treću pobjedu za redom u ABA ligi.

Veliku, ali i neočekivanu pobjedu iz “dvojke“ Doma sportova s početka ovog tjedna Zadar je trebao potvrditi protiv Partizana. I uspjeli su Zadrani u tome i to nakon velike borbe zahvaljujući vrlo dobroj obrani kroz cijeli susret, ali i Partozanovom bojkotu slobodnih bacanja koji ih je u samoj završnici koštao produžetka.

Nije Zadru na ruku išao omjer s Partizanom u posljednjih pet utakmica, a sjećanje na jednu pobjedu iz tog perioda i to onog čuvenog Travisovog koša gotovo je isparilo. Partizan koji je došao u Višnjik je sasvim neka druga momčad u odnosu na početak sezone, postao je i legitiman kandidat za doigravanje, ali Zadar ga je u tome dodatno udaljio.

Stigao je Zadar do svoje treće pobjede u nizu u ABA ligi, iako je u uzbudljivoj završnici ostao lišen usluga svojih visokih ljudi. Najprije je vrlo dobri Kraljević u trećoj četvrtini zaradio petu osobnu, kasnije i ,dotad najbolji, Sobin, no prebrodili su Zadrani velike skakačke probleme u obrani i iskoristili kriminalnu napadačku predstavu Partizana, a nešto je s druge strane rekao i James Florence.

Sobin je otvorio utakmicu s dva uzastopna koša, a zadarska agresija u obrani spriječavala je Partizan u kreaciji napada koji nije izgledao nimalo obećavajuće u uvodnim minutama. Milutinov se dokopao napadačkog skoka i nakon tri i pol minute upisao goste na semafor s tim da je Florence napad ranije propustio dva slobodna bacanja za 6:0.

I dalje se Partizan mučio u napadu, guralo se na mišiće ili na individualnu kvalitetu Mačvana, ali to Zadar nije uspio dovoljno potvrditi na drugom kraju terena. Milutinov je stvarao probleme u napadačkom skoku, dva puta realizirao iste, no u vrlo brzoj četvrtini bez prekida i time-outa ipak je Zadar imao prednost 15:12.

Dobra stvar za Zadar bile su i brze dvije osobne opasnog Pavlovića koji je svjesno morao propustiti Florencea u kontri koja je, opet, bila plod vrlo dobre obrane. Milutinov je i dalje skakao u napadu, ali sreća za Zadar što je večeras zaratio sa slobodnim bacanjima (0/4). Gađao je Zadar i izvana, te zasluge imao je Šango (2/2 trice), a u obrani, nešto kasnije i u napadu, svoj je doprinos dao i Kraljević dignuvši publiku na noge s dvije lijepe blokade.

Imao je Zadar još raspoloženih igrača, Sobin je bio nepromašiv u 11 minuta na parketu za čistih 5/5 što je donijelo Zadru, s novim koševima Kraljevića, najvećih 30:21 u 17. minuti utakmice. Slobodna bacanja bila su noćna mora i dalje za partizanovce. Uz uvodna dva promašaja Florencea, gledatelji su tek iz osmog pokušaja vidjeli prvo realizirano slobodno bacanje. Sretnik je bio Pavlović. Upravo se u tim bacanjima Partizana (2/9) i krila zadarska prednost (34:27) na poluvremenu, ali vrlo dobrom poluvremenu, prije svega u obrani.

Napad Zadrana zakazao je na startu drugog poluvremena. Gotovo četiri minute je proteklo bez domaćeg ubačaja što je Partizan iskoristio za smanjenje na -2, a onda nesportska greška gostiju dala Zadru priliku da pomakne svoj broj koševa prema gore, ali mučenje u napadačkom dijelu je postajalo sve izraženije što se može pripisati i dosta većoj agresivnosti gostiju u obrani.

Kraljević je obavljao vrlo dobar posao na oba kraja parketa, onda je u 27. minuti morao na prisilno hlađenje. Zaradio je petu osobnu u vrlo kratkom perodu i to je bio potencijalni problem za Zadrane čiji roster i ne obiluje visokim ljudima, a obrambeni skok se nije idealno zagrađivao.

Dočekali su domaćini prvi ubačaj iz igre u sedmoj minuti, ali kao i na startu utakmice, nije ni Partizan u potpunosti iskoristio dobru i agresivnu obranu u napadačkom dijelu. Istina, bila je beogradska momčad na 40:41, no Florence tricom, Sobin iz mini-odbojke pa još jednom Amerikanac floaterom odveli su Zadrane na 50:42 što je u ovakvo borbenoj utakmici na mali broj koševa bilo dobar zalog na posljednjih deset minuta.

Ni četvrta osobna razigranog Sobina nije zaustavila Zadrane, ali ni ostavila čovjeka od povjerenja izvan igre. Florence je na samom početku posljednje dionice odveo Zadar do +11, a Ramljak slobodnim bacanjima na najvećih 55:42 i to nije smjelo ispustiti tim više što je zadarska obrana ponovno dobila obrise one iz prvog poluvremena.

Kad već nije mogao iz igre pogoditi ni bazen, Partizan je Zadar počastio dvjema kontrama koje su goste spustile na -9, pa lagano polaganje Dalloa na -7, pa Pavlović na -5 i na sve se to nadovezala peta osobna Sobina. Sreća za Zadar je bio nastavak Partizanova rata sa slobodnim bacanjima (4/15), ali na to se domaćini nikako nisu mogli osloniti.

U samo tri minute Partizan je iz -13 došao na 53:55, a izostanak Sobina i Kraljevića postajao je sve izraženiji, gosti su lako dolazili do napadačkih skokova i i bilo je jasno da će Zadar ovo izvući samo uz fanatičnu borbenost i inventivnost Florencea koji je stavio važnu trojku za 61:55 tri minute prije kraja.

45 sekundi do svršetka Ivanov je pogodio za 65:59, Dallo je brzo smanjio na -4, a brzi prekršaj na Ramljaku donio je domaćinu samo jedan poen. Andrić je iz četvrtog pokušaja ubacio svoju prvu tricu za 64:66 20 sekundi prije kraja za trenersko nadmudrivanje time-outima i neizvjesne posljednje sekunde.

Srećom, Florence je zadržao mirnoću na slobodnim bacanjima, no samo sekundu kasnije Andrić je pogodio drugu tricu u nizu za 67:68, Ramljak je ponovno pogodio samo jedno, a četiri sekunde prije kraja Bošnjak je faulirao vrućeg Andrića koji je pogodio prvo bacanje, a promašio drugo za veliko slavlje na Višnjiku.

Florence je dogurao do 25 poena, a Sobin je do isključenja skupio 14 i nitko više u zadarskim redovima nije bio dvocifren. Mačvan kod Partizana nije mogao sam, skupio je 14 poena i 13 skokova, dok su Milosavljević i Pavlović uz veliku potrošnju ubacili po 11 poena.