ZADAR SportZadne-Izdvojeno

Poraz Zadra u Širokom Brijegu…

0000000000447847_420_280_cutOdavno na Pecari nije odigrana jedna utakmica s toliko naboja. Ulog je bio velik. U borbi za bijeg s dna veliki sportski prijatelji morali su odigrati utakmicu “biti ili ne biti”. Zadar je bolje počeo, ali je stao negdje u 8. minuti. Od tada je Široki preuzeo sve konce igre. Volja, želja i odlučnost domaćina ponijela je gledalište koje je zdušno stalo uz domaće košarkaše. Glasni su bili i Zadrani, no na razini Tornada nisu bili njihovi košarkaši. Široki je slavio 72:58 pobjedu, koja vrijedi više od dva boda.

Široki Primorka – Zadar 72:58 (19:23, 35:30, 54:32, 72:58)

ABA liga, 23. kolo.

Široki Brijeg, dvorana Pecara, 4.000 gledatelja.

ŠIROKI PRIMORKA: Vragović, Katić 3, Mikulić 7, Petrović, Bilinovac 2, Young 8, Bošnjak 2, Pašalić 18 (6 skokova), Jones 22 (4 skoka, 6 asistencija), Buva 10 (11 skokova), Rikić, Opačak (4 skoka). Trener: Ivan Velić

ZADAR: Bašić, Ivanov 4 (4 skoka), Kraljević 8 (4 skoka), Lawrence 8, Lyons 24 (4 skoka, 5 asistencija), Sobin 6 (12 skokova), Đugum, Ramljak, Batur 1, Dijan 1, Prostran, Šutalo 6. Trener: Ivan Sunara

Skokovi: 37-32

Asistencije: 13-14

Osvojene lopte: 9-5

Izgubljene lopte: 7-14

Osobne pogreške: 24-19

Široki je stigao Zadra, sad ima šest pobjeda i bolji odnos u međusobnim susretima, što mu daje tri kola prije kraja veće izglede da izbjegne posljednje mjesto. Do uvjerljive 72:58 pobjede put je bio vrlo težak. Važnost utakmice učinila je svoje, a psihozu je donio dodatno dolazak velikog broja zadarskih navijača u Široki Brijeg. Tornado je zdušno bodrio svoje igrače od prve minute. Odjekivalo je “Igraj Zadre, volimo te mi”.

Domaćin je u susret ušao s određenim grčom. Bilo je pogrešaka, nesnalaženja u čistim situacijama. Zadar je prvu četvrtinu stalno bio u vodstvu i dobio je 19:23. Mark Steven Lyons krenuo je silovito, pogodio tri trice. Ulaskom Domagoja Bošnjaka u igru, domaćin je postao čvršći u obrani, a kad je juniorski hrvatski reprezentativac poslije napadačkog skoka i poentirao za 31:26 u 15. minuti probudilo se i domaće gledalište. Pljesak i poklici nosili su domaće košarkaše.

Iako je u 17. minuti Drago Pašalić postavio 35:26, Zadrani su uspjeli do odmora smanjiti prednost. Prvo poluvrijeme donijelo je 35:30 prednost Širokom. U nastavku je domaćin nošen bučnim navijanjem s tribina stisnuo u obrani. Mladi Josip Mikulić odlično je zaustavio imenjaka Josipa Sobina, a Johnathon Jones je u 29. minuti pogodio tricu za 48:38. Više Široki nije dopuštao Zadranima da se vrate na razliku manju od deset poena.

Pravi izljev emocija zbio se u 31. minuti kad je Josip Bilinovac iz kontre zakucao za 58:42. Gledatelji su se našli na nogama. Dvorana je odjekivala povicima “Široki šampion”. Najveću prednost domaćin je dosegnuo u 37. minuti kad je Ivan Buva poentirao za 66:49. Međutim, ni blizu to nije bio kraj. Andrew Derek Lawrence i Lyons uspjeli su napadačkom serijom spustiti prednost domaćina na samo deset poena – 68:58.

No, nisu Zadrani imali snage za nešto više. Jones je smirio igru, preuzeo odgovornost, pogodio dva bacanja za 70:58 nepunih pola minute prije kraja i veliko slavlje Širokobriježana je počelo. S 22 poena, šest asistencija i četiri skoka Jones je bio najbolji domaći igrač, kod Zadra je s 24 poena i pet asistencija prvi igrač bio Lyons. Širokog do kraja čekaju gostovanja u Skoplju i Laktašima, te Cibona na Pecari i sudbinu drži u svojim rukama.