Table of Contents
U petak 21.8. u Zadru održana je “Glembajevština”, predstava “Doviđenja na nebu – Razgovori s Krležom ” – Predraga Matvejevića u režiji Ivana Planinića, a istu su izvodili Hrvojka Begović i Luka Bulović.
– Kultna knjiga Predraga Matvejevića „Razgovori s Krležom” predstavlja antologiju književno-povijesne publicistike čije stranice već punih pola stoljeća odišu jednakom intelektualnom svježinom. Predstava „Doviđenja na nebu” nastala prema motivima knjige „Razgovori s Krležom” prenosi nam dvostruko svjedočanstvo – Matvejevićevo svjedočanstvo o Krleži kao neukrotivom sugovorniku te Krležino svjedočanstvo o vlastitom umjetničkom i političkom životopisu. Kroz Matvejevićeva prisjećanja o Krležinim „odgovorima na koja je tek trebalo postaviti pitanja”; kroz filmske epizode iz Krležinog života, kao što je susret s Josipom Brozom Titom 1939. godine u zagrebačkim „Mikulićima”; kao i kroz originalne tonske zapise Krležinog specifičnog govora vode nas, na Festivalu Miroslav Krleža nagrađeni glumci, Hrvojka Begović i Luka Bulović. „Doviđenja na nebu” pozdrav je koji je Krleža uputio Matvejeviću na rastanku neposredno prije smrti. Matvejević dodaje da je Krleža ovo „ne-bu” izgovorio posebno ironično. Ostavši sebi vjeran i na vlastitom kraju Krleža nam nije poklonio samo naslov, nego nam je otkrio i kazališni jezik kojim je predstava „Doviđenja na nebu” progovorila – tekst je koji je nakon predstave objavljen na Facebook stranici Teatro VeRRdi.
Nakon predstave održano je i predstavljanje knjige Gorana Pavlića “Glembajevi: dvojno čitanje”, a u razgovoru su sudjelovali Goran Pavlić, Nataša Govedić i Marko Vučetić.
Nakon događaja, bivši saborski zastupnik Marko Vučetić na svom Facebook profilu objavio je status sljedećeg sadržaja:
– Zadar je Krležin grad, odricati se Krleže mogu samo ljubitelji ruševina. On je otac poslijeratnog Zadra. Oteo ga je ruševinama i propadanju. Zadar danas, zbog političke brnjice, šuti o Krleži. Ljudi s političkom brnjicom vesele se cesti i tunelima, a ne Krleži i Zadru.

Vučetić je u razgovoru za naš portal dodatno objasnio svoj status.
– Bila je rasprava o Zadru kao podvojenom gradu. Spominjao sam to kako se Zadar odricao Krleže koji je bio graditelja Zadra. Treba naglasiti kako je Zadar poslije rata bio jedan od najnerazvijenijih gradova, a dolaskom Krleže Zadar je dobio polet u urbanističkom, sveučilišnom i svakom drugom smislu. Rekao sam i kako se Zadar ne može vezati uz svog poslijeratnog utemeljitelja jer je dobio političku brnjicu i u tim političkim falsificiranjima Zadar se sada, nažalost, veže uz Božidara Kalmetu. Zadar ne može pripadati graditelju Krleži i nekome tko dolazi iz politike i kojemu je jedina zasluga izgradnja ceste i bojanje tunela – kazao je za ZADAR News Vučetić.