Table of Contents
Na kolegiju Zadarske županije održanom u četvrtak, župan Josip Bilaver ponovno je u svom stilu najavljivao “velike iskorake” i “strateške projekte”. Ovoga puta riječ je o planu izgradnje višenamjenskog centra i novog kontrolnog tornja Hrvatske kontrole zračne plovidbe (HKZP) u sklopu Zračne luke Zadar.
Prema Bilaverovim riječima, projekt će otvoriti “desetke radnih mjesta s visokim primanjima i mogućnošću daljnjeg stručnog usavršavanja”, a Zadar će “stati uz bok Zagrebu” kada je riječ o nadzoru zračnog prometa.
– Sav promet ispod devet tisuća metara nadgledat će se upravo iz Zadra, pohvalio se župan pred kolegijem, kao da je riječ o osobnom postignuću, a ne državnom projektu koji vodi HKZP.
No, ono što Bilaver nije rekao – tko će ta radna mjesta zapravo dobiti?
Hoće li to biti stručnjaci s tržišta rada, mladi ljudi iz Zadarske županije, ili već poznati HDZ-ovi kadrovi i podobnici koji već godinama kruže po istim institucijama?
U javnosti se već sada postavlja pitanje koliko će se novo najavljena “visoko plaćena radna mjesta” pokazati kao još jedna epizoda u dobro poznatoj HDZ-ovoj praksi – dijeljenja pozicija po stranačkim linijama.
Jer, dok Bilaver govori o “razvoju i prosperitetu”, stvarnost je da Zadar i dalje gubi mlade stručnjake koji odlaze upravo zbog nepotizma, zapošljavanja po vezama i lažnih obećanja.
Prema pojašnjenju pročelnika za pomorsko dobro, more i promet Krešimira Laštre, novi objekt trebao bi biti opremljen najsuvremenijim sustavima daljinskog upravljanja zračnim prometom, što je dio šireg projekta modernizacije Zračne luke Zadar.
Drugim riječima – riječ je o projektu HKZP-a, a ne o “zasluzi” Zadarske županije, kako to Bilaver pokušava prikazati.
Konačnu odluku o darovanju zemljišta donijet će Županijska skupština 23. listopada, ali je već sada jasno da će župan ovaj projekt koristiti kao osobni trofej i novu priliku za vlastitu promociju.
Jer, dok Bilaver priča o “desecima radnih mjesta”, nitko ne zna koliko ih stvarno ima, kada će biti otvorena, i tko će ih dobiti.
Zasad se čini da će nova radna mjesta opet pripasti istima – onima koji su već odavno “uhvatili visinu” na HDZ-ovim krilima.