ZadarZadne-Izdvojeno

Kotromanović u Škabrnji: Ovdje su ljudi goloruki išli na tenkove

Polaganjem vijenaca na Spomen-obilježje masovne grobnice i okupljanjem izaslanstava u Škabrnji je počelo obilježavanje obljetnice stradanja tog ravnokotarskog mjesta u kojem je prvog danas srpske agresije 18. studenoga 1991. ubijeno 28 civila i 15 branitelja.

Nakon polaganja vijenaca, izaslanik predsjednika Republike Ive Josipovića, ministar obrane RH Ante Kotromanović izjavio je novinarima kako mu je drago da su oslobađajućom presudom generalima Gotovini i Markaču “Domovinski rat i Oluja potpuno čisti, a time i mi branitelji i svi zapovjednici možemo reći da smo čisti jer konačno imamo i potvrdu o tome sa Međunarodnog suda u Haagu”.

“Ja sam znao što što se dogodilo” rekao je istaknuvši kako “nikada od generala Ante Gotovine nije dobio zapovjed: sruši ili zapali i slično”.

“Da je on bio osuđen svi bismo bili osuđeni”, kazao je Kotromanović, ustvrdivši da je zaista bitno da je sada sve završeno i idemo naprijed u budućnost, kako je to i sam rekao general Gotovina.

Što se tiče zločina u Škabrnji, Kotromanović je rekao da smo i na primjeru Haaga vidjeli da je pravda spora, ali dostižna te kako se nada da će doći vrijeme da će biti osuđeni i neposredni zločinci, nalogodavci zločina u Škabrnji.

Kotromanović je podsjetivši na zločin u tom mjestu 18. studenoga 1991., rekao kako su u tom mjestu goloruki išli na tenkove, no da je na sreću u Zborno područje Split došao Ante Gotovina te nije dugo trebalo čekati na “Maselnicu” i “Oluju”.

Ministar Ante Kotromanović koji je u Škabrnji izaslanik premijera Milanovića i predsjednika Josipovića, rekao je da je današnji dan tužan dan koji Hrvatska nikada neće zaboraviti. “Ovo je tužan dan za Škabrnju i Vukovar i cijelu Hrvatsku. Svi znamo što je bilo 18. studenoga 1991. u Škabrnji. Ovo je bio “hrvatski Alamo i to poštujemo i cijenimo”, rekao je ministar Kotromanović .

18. studenoga 1991. u Škabrnji je stradalo 48 civila i 15 branitelja, a stradanja su se nastavila i sutradan u Nadinu. Do kraja rata i oslobođenja u “Oluji” u Škabrnji je stradalo ukupno 86 civila i branitelja.

Na komemorativnoj svečanosti nazočnima se obratila i izaslanica predsjednika Hrvatskog sabora Josipa Leke, potpredsjednica Dragica Zgrebec.

Zgrebec je podsjetila kako se nakon 8. listopada 1991., kad je Hrvatska raskinula sve državnopravne veze sa SFRJ, u rat otvorena uključila bivša JNA koja je nadmoćnom silom krenula u uništavanje svega.

“Hrvati su prvi puta bili jedinstveni i neprijatelj to nije mogao svladati. No, razaranja i žrtve su bile velike, pogotovo ovdje u Škabrnji i u Vukovaru. Stradanja su bila stravična, mjesto je spaljeno, a iza zločinaca ostala je crna statistika – 48 poginulih civila i 15 poginulih branitelja”, rekla je potpredsjednica Zgrebec, dodavši kako još uvijek nemamo osuđene zločince.

“Simboli stradanja postali su Vukovar i Škabrnja, a simboli pobjede ‘Bljesak’ i ‘Oluja’. Sjećajmo se, poštujmo žrtve, ali ne zaboravljajmo, okrenimo se budućnosti, jer je to dug našim poginulima, civilima i braniteljima i njihovim obiteljima kojeg moramo ispoštovati”, poručila je Dragica Zgrebec.

Na komemoraciji se nazočnima obratio i Marko Miljanić, ratni zapovjednik Samostalnog bataljuna Škabrnje koji je rekao da smo dosad ovih 21 godinu puno govorili o žrtvama Škabrnje, “ali nikad dovoljno, jer oni su pali na svojim pragovima pod zvijezdom petokrakom – simbolom zla.”

Oslobađajućim presudama generalima pravda je konačno pobijedila, rekao je Miljanić. Kako je ocijenio, nekima se ta presuda nije svidjela, neki su se bunili pitajući se tko će odgovarati “za poginulu srpsku nejač u ‘Oluji’ a ja pitam tko će odgovarati za žrtve u Škabrnji.”

“Pa nije ih Zorana Banić ubila, pa nismo se mi ovdje u Škabrnji sami pobili, pitam vas gdje su nalogodavci, gdje su pukovnici Lakić, Uzelac i Čečović?”, rekao je Miljanić, ocjenjujući da u Škabrnju “ne mogu dolaziti predstavnici Srba s kiticom cvijeća i nikome ništa, jer zločince treba osuditi!”

“Pa nismo mi napadali Beograd, Milanovac ili Šabac i ne trebamo se nikome ispričavati”, poručio je zapovjednik Samostalnog bataljuna Škabrnja Miljanić.

Obilježavanje 21.obljetnice stradanja Škabrnje nastavlja se kod središnjeg križa i Spomen-obilježja za poginule u Domovinskom ratu na mjesnom groblju Sv. Luke u Škabrnji gdje će biti položeni vijenci i odana počast žrtvama Škabrnje.

Msgr. Puljić: Sada nam valja gledati u budućnost

Zadarski nadbiskup Želimir Puljić na misi je na obljetnicu stradanja Škabrnje rekao da su Vukovar i Škabrnja simbol našeg stradanja i bolni podsjetnik žrtava koje su pale za samostalnost Hrvatske, ali da nam sada valja gledati u budućnost.

Zahvalivši Bogu za ove dane u kojima se očitovalo hrvatsko prirodno zajedništvo rekao je: “Bog nas danas obilato blagoslivlja kišom da nam dobro urodi sve što smo radili. Ova kiša je nešto što nam je i general Gotovina poručio da je rat iza nas, a budućnost pred nama. Ona će biti plodna, ako njoj budemo okrenuti i o njoj budemo sanjali i nju stvarali”.

Predsjednik HBK i nadbiskup zadarski dodaje da smo u tom duhu danas trajno povezani s Vukovarom; obilježavamo dane kada je JNA okupirala jedan grad i jedno selo – Vukovar i Škabrnju.

“Ova dva mjesta na dva kraja Hrvatske u sebi utjelovljuju zvukove “Lijepe naše”. Jer okupator je mislio zauvijek ugasiti našu neutaživu želju za slobodom”, rekao je nadbiskup.

“S ponosom sam u petak uskliknuo ,Raduj se zemljo Hrvatska’, kakva će tek radost biti kad nas Otac nebeski zagrli i pozove u Gospodareve dvore. Spominjemo se danas žrtava Škabrnje i Vukovara, a nikako ne želimo žrtve agresije svesti na ova dva mjesta. Današnji datum simbolično označava namjeru zločinačke vojske JNA koja je taktikom spaljene zemlje odlučno krenula u osvajanje. Vukovar i Škabrnja nisu izdržali, ali izdržala je Hrvatska, zahvaljujući njezinim braniteljima i potpomognuta molitvom njezinih građana”, istaknuo je u propovjedi nadbiskup Puljić na misi u crkvi Uznesenja Blažene Djevice Marije.

Poručio je da su “Vukovar i Škabrnja simbol našeg stradanja i bolni podsjetnik žrtava koje su pale za samostalnost Hrvatske. Sada nam valja gledati u budućnost, a to nam je poručio i naš sumještanin general Ante Gotovina”.

Nakon mise, sudionici sjećanja na škabrnjske žrtve srpske agresije iz 1991. u koloni sjećanja otišli su na mjesnom groblju gdje su položili vijence.





Related Articles

Back to top button